Ważenie cz. 2

Blaszki, umieszczone w pudełku po prawej stronie, oznaczają dziesiąte części grama, mianowicie: 0,1 gr., 0,2 gr. (2 blaszki) i 0,5 gr.

Ważenie rozpoczynamy od umieszczenia przedmiotu ważonego na talerzyku lewym, odważniki kładziemy na prawy, bliższy ręki prawej, a więc dogodniejszy przy dobieraniu odważników. Zaczynamy od odważnika największego, jakby się nam wydawał odpowiednim, a po tym, gdy okaże się za wielkim, przechodzimy stopniowo do coraz mniejszych, bo tylko w takim wypadku możemy być pewni, że odważniki zawsze nam wystarczą do określenia ciężaru ciała badanego. Inaczej łatwo zdarzyć by się mogło, gdybyśmy za wcześnie wyczerpali odważniki drobniejsze, że, nie osiągnąwszy jeszcze stanu równowagi, znaleźlibyśmy się wobec braku odważników odpowiednich, a pozostałe inne byłyby już za duże.

O równowadze wagi sądzimy nie tylko z tego, że talerzyki jej są na równej wysokości, a wskazówka zajmuje położenie środkowe, lecz również i po tym, czy waga, z lekka poruszona z jednej strony, daje (w przybliżeniu) jednakowe wychylenia wskazówki z jej środkowego położenia równowagi na skali. Gdy to zachodzi, możemy być pewni, że ciężar ciała ważonego równa się ciężarowi położonych na drugim talerzyku odważników, o ile, naturalnie, waga sama jest rzetelną i jeszcze przed ważeniem, będąc pustą, pozostawała w równowadze.