Stany skupienia ciał fizycznych cz. 2

Sama ciecz przybiera trzy odrębne formy zależnie od tego, do którego z naczyń podstawionych trafiaj przeciwnie, nie mając granic, wytkniętych jej przez ścianki naczynia, rozlewa się w masę bezkształtną.

Otaczający nas świat zewnętrzny składa się nie tylko z ciał stałych i ciekłych; wszak żyjemy także otoczeni ciągle powietrzem, bez którego ani chwili obejść się nie możemy. Ale powietrza nikt z nas nie nazwie ani ciałem stałem, ani cieczą; jest to zatem jakiś trzeci stan skupienia cząsteczek materii, zgoła odmienny od dwóch poprzednich; jego to nazywamy stanem gazowym, a ciała o własnościach podobnych do powietrza – gazami.

Skądże jednak wiemy, że powietrze jest ciągle naokół nas? Przecież nie jest ono widoczne, tak jak na przykład woda w szklance lub inna jakaś ciecz. Chociaż powietrze jest niedostrzegalne, to jednak obecność jego wyczuwamy niemal bezustannie.

Oto cyklista w drodze zauważył, że guma roweru stała się zbyt miękką, i stąd wnioskuje, iż powietrza w niej za mało. Za chwilę napompuje go, a wtedy będzie pewny, że powietrza przybyło w oponie gumowej, ponieważ ta stężała i z trudnością ustępuje pod palcami.